fbpx Skip to content
TASUTA TRANSPORT PAKIAUTOMAATI ALATES 50€ OSTUST!
Menu
0
Ostukorv on tühi. Ava Pood
Menu

KKK

Miks kasutada riidest mähkmeid?

Riidest mähkmete kasutamine on lihtne ja parim valik sinu lapsele. Suur osa ühekordsetest mähkmetest sisaldavad märkimisväärsel tasemel inimese tervisele kahjulikke kemikaale nagu nt erinevad lõhna- ja värvained, plastik, dioksiinid ja muud ained. Vähe sellest, et sellised mähkmed on kahjulikud lapse nahale ja tervisele, on need ohtlikud ka keskkonnale. Prügimäele sattudes lagunevad ühekordsed mähkmed kuni 500 aastat. Peale selle satub nende kaudu keskkonda ja põhjavette hulgaliselt haigusi tekitavaid mikroobe ja baktereid, mis lõpuks ringiga tagasi meie toidulauale jõuavad. Otsustades riidest mähkmete kasuks, vähendad sa kahjulike kemikaalide mõju oma lapsele ja keskkonnale.

Peale selle, et see on parem valik sinu lapsele ja keskkonnale, on see ka parim valik sinu pere rahakotile. Esialgu võib tundada, et mähkmepagasi soetamine on kallis, kuid pikemas plaanis on nende kasutamine odavam, kui pidevalt ühekordseid mähkmeid kasutada. Kindlat maksumust on raske öelda, sest see oleneb paljuski mähkmete hinnast, tüübist, päevas kasutatavate mähkmete kogusest jne. Ligikaudne maksumus võib olla 300-500 eurot.

Tihti arvatakse, et riidest mähkmetega on palju tööd, kuid nende hooldus on sama lihtne, kui tavaline pesu pesemine, lihtsalt järgi etiketil olevaid juhiseid. Mähkmeid ei ole vaja eraldi keeta ega triikida.

Riidest mähkmed on tehtud õhkuläbilaskvatest materjalidest, mistõttu aitavad ära hoida mähkmehaudumust ka kuumal suvel. Võrreldes ühekordsete mähkmetega esineb riidest mähkmetega vähem mähkmelöövet.

Põhjused, miks riidest mähkmed on lapse tervisele paremad:

  1. Ei sisalda kahjulikke kemikaale;
  2. Esineb vähem mähkmelöövet;
  3. Beebile mugavam, pehmem;
  4. Pepuli kukkudes on see justkui  lisa pehmendus;
  5. Laps saab varem mähkmevabaks. 30 aastat tagasi olid lapsed mähkmevabad umbes 18 kuu vanuselt. Tänapäeval, suuresti tänu ühekordsetele mähkmetele, on keskmine vanus 3 aastat.4

Kuidas alustada?

Keskmine mähkmete kogus jääb umbes 20-40 vahele, sellest piisab, et pesta iga kahe päeva tagant. Mähkmekatete puhul piisab ka väiksemast kogusest, sest neid ei pea iga mähkmevahetusega vahetama, piisab sisu vahetusest (juhul kui kate ei ole määrdunud).

Milliseid mähkmeid on olemas?

Siin on välja toodud mähkmed, mida võib leida meie tootevalikust.

Kõik-ühes mähe (AIO/all-in-one) – mähkmesisu on täielikult mähkme külge õmmeldud ning seda ei saa eemaldada. Sama lihtne kasutada, kui ühekordseid mähkmeid.

Kõik-kahes mähe (AI2/all-in-two SIO/snap in one) – mähkmesisu kinnitub enamasti trukkidega mähkmekatte külge. Mähkmevahetusel piisab sisu vahetusest (juhul kui kate ei ole määrdunud). Sisu saab asendada teise sisuga.

Taskumähe (pocket diaper) – kaheosaline mähe, millel on tasku, kuhu käib mähkmesisu. Lihtne kasutada, arusaadav, kuid vajab ettevalmistust. Enamasti on sisepind kaetud mikrofliisiga, mis hoiab beebi naha kuivana ning pole vaja eraldi kuiva hoidvat lappi.

Mähkmekate (wrap, diaper cover) – valmistatud enamasti veekindlast PUL materjalist (polüuretaaniga lamineeritud kangas), mis käib vormiõmmeldud-, marli-, kontuurmähkme peale. Kasutada saab ka tavaliste mähkmesisudega.

Vastsündinute mähkmed (newborn diaper) – spetsiaalselt vastsündinutele mõeldud mähkmed, mis on mõõtutelt väiksemad. Kuna vastsündinute jalad on enamasti peenemad ja ühes suuruses mähe võib jääda liialt kohmakaks ning võib esineda lekkeid. Osadel tootjatel on ka väga väiksed mähkmed, mis sobivad enneaegselt sündinud lastele.

Vormiõmmeldud mähe (fitted) – mähe, mis on üleni imavast kangast ning ilma veekindla katteta. Kinnitatakse trukkide või krõpskinnitusega.

Hübriidmähe (hybrid)– mähkmeid saab kasutada riidest pestava sisuga kui ka ühekordse mähkmesisuga. Ühekordseid mähkmesisusid on nt hea kasutada reisidel – kasutatud mähkmesisu visatakse prügikasti.

Milliseid sisusid kasutada?

Mikrofiiber (microfibre) – väga imav sünteetiline polüamiidkiud, mida kasutatakse tihti taskumähkmetes. Imab vedelikku väga kiiresti. Ei tohi olla otse lapse naha vastas, sest väikesed kiud võivad põhjustada nahaärritust.

Mikrofliis (microfleece– polüester kiud, mida kasutatakse tihti mähkmete sisepindade katmisel. Väga pehme materjal, mis juhib vedeliku endast läbi, mähkmesisusse. Aitab hoida lapse naha kuivana.

Bambus (bamboo) – valmistatud naturaalsetest kiududest. Võib panna otse vastu lapse nahka. Bambuskiud on kaetud väikeste mikroavadega, mis muudavad bambussisu väga imavaks ja hingavaks. Hästi vastupidav ja antibakteriaalne.

Bambus-söe (bamboo-charcoal) – valmistatud naturaalsetest kiududest. Pealt on kaetud bambusmaterjalist, mille sees on söekiud. Võib panna otse vastu lapse nahka. Tänu bambus-söe kombinatsioonile on sisul antibakteriaalne ja seenevastane toime. Sees on  mikrofiibrist kihid, mis muudavad sisu väga imavaks. Värvus on tume, tänu millele ei ole plekid nähtavad.

Puuvill (cotton) – valmistatud naturaalsetest puuvilla kiududest. Mikrofiibrist suurema imavusega. Bambusega võrreldes kuivab kiiremini.

Kanep (hemp) – naturaalne materjal, valmistatud kanepikiust. Imab paremini kui bambus ja mikrofiiber, kuid kuivab aeglasemalt. Suure imavusega, naturaalne, antibakteriaalne, seenevastase toimega ning väga vastupidav ja kauapüsiv. Kanepi erinevus teiste materjalidega on see, et ta imab vedelikku aeglaselt. Seega on soovitatav seda kasutada koos teiste materjalidega, nt mikrofliisi või bambusega, mis imavad kiiresti. Kasutades koos teiste sisudega, tuleks panna kanepist sisu teiste sisude alla.

Kuidas hooldada riidest mähkmeid?

Enne esmakordset kasutamist pese mähe kindlasti läbi. Mähkmed, mis on tehtud naturaalsetest materjalidest nagu bambus, puuvill ja kanep tuleks enne kasutamist pesta vähemalt 3-4 korda, et tõsta nende imavust. Pesude vahel ei ole kuivatamine vajalik. Tugevate värvide puhul, nagu nt punane, peaks esmakordsel pesemisel pesema teistest värvidest eraldi, et vältida värviandmise ohtu.

  • Enne mustade mähkmete hoiustamist, loputa suurem mustus välja. Parem on teha seda jaheda veega.
  • Eralda sisud katetest/taskutest.
  • Musti mähkmeid ei ole soovitatav hoiustada üle kolme päeva. Pikemal seismisel tekib ebmeeldiv lõhn.
  • Üldiselt võib pesemisel kasutada oma tavapärast pesuvahendit, kuid silmas tuleb pidada, et see ei sisaldaks ensüüme.
  • Mähkmete pesemisel ära kasuta valgendajat, pesupehmendajat ega äädikat.
  • Spetsiaalsete pesuvahendite korral kasuta pesuvahendit vastavalt ettenähtud pesukogusele.
  • Oluline on õige pesutsükkel. Mähkmete pesul tuleks eelistada pikka pesutsüklit ja lisaloputusega pesu. Eco ja lühipesu korral ladestuvad pesuained mähkmesse ning tekitavad halba lõhna või muudavad mähkme lekkivaks.
  • Enamasti on lubatud mähkmeid pesta temperatuuril 40-60℃ (mõne tootja puhul kuni 30℃).
  • Mähkmeid ei ole soovitatav kuivatada otse radiaatoril, võib kahjustada PUL kangast ning muuta mähkmed lekkivaks. Pigem eelistada radiaatori kõrval kuivatamist ning tagada õhu liikuvus.

Kui mähe lekib, lõhnab ebameeldivalt?

  • Proovi teist pesuvahendit.

Mõnikord piisab pesuvahendi välja vahetamisest. Raske on soovitada ühte kindlat kaubamärki, sest mis sobib ühele ei pruugi sobida teisele. Mõni eelistab pesugeeli, mõni pulbrit. Kindlasti tasuks tutvuda ka tootjapoolsete soovitustega.

  • Pesuvahend on ladestunud mähkmesse.

Jälgi, kas loputus tsükli lõpus vesi vahutab. Kui jaa, siis tee pesumasinale loputus. Kui järgmisel mähkmepesu korral tekib ikka loputuse lõpus vahtu, tvaata üle pesuvahendi doos. Ilmselt kasutad liiga suurt kogust. Muidugi võib teha ka lisaloputuse, kuid õige pesuvahendi kogus aitab säästa vett.

  • Oled kasutanud mähkmekreemi.

Mähkmekreemid tekitavad mähkmesisu pinnale vetthülgava barjääri ning muudavad mähkme lekkivaks. Mähkmekreemide puhul kasuta fliislappi või ühekordseid pabereid.